Biskupin

Biskupin

Jedną z najpopularniejszych atrakcji regionu wielkopolskiego jest osada Biskupin. Powstała ona ok. 2700 lat temu, w okresie kultury łużyckiej. Została zbudowana na wyspie, która przekształciła się w półwysep w skutek obniżenia się poziomu wody w jeziorze. Osada obejmowała powierzchnię 2ha i zamieszkiwało ją ok. 1000 osób.

Otoczono ją drewnianym wałem o długości 460m, który miał zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom osady. Miał on wysokość 6m i był obłożony gliną, co miało zabezpieczyć całą konstrukcję przed ewentualnym pożarem. Natomiast przed naporem fal czy lodu ochronę miał zapewniać drewniany falochron o szerokości 3 ? 8m. Do osady można było się dostać przez potężną bramę, której zwieńczenie stanowiło dodatkowo idealny punkt obserwacyjny.
Wewnątrz osady zbudowano 13 rzędów domów połączonych ze sobą szczytami. Każdy z nich liczył ok. 80m? powierzchni, na którą składała się izba z przedsionkiem zajmowanym zimą przez zwierzęta gospodarskie. W izbie na jednym wspólnym łożu spała cała rodzina składająca się z 7 ? 10 osób. Było tutaj również palenisko, z którego dym wydostawał się przez niewielki otwór w dachu. W chatach nie było okien, przez co panował tu ciągły półmrok. O jednolitej strukturze biskupińskiej społeczności świadczy jednakowe wyposażenie wszystkich domostw.

Osada została odkryta w 1933 r. przez wiejskiego nauczyciela z Biskupina, Walentego Szwajcera, którego zainteresowały wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale zlokalizowane na półwyspie Jeziora Biskupińskiego. Zainteresował on swoim odkryciem prof. Józefa Kostrzewskiego, który już rok później rozpoczął prace wykopaliskowe. Odkrycie osady w Biskupinie okrzyknięto polskimi Pompejami. Ranga wykopalisk była tak wielka, że przyjeżdżały tu takie osobistości jak prezydent Ignacy Mościcki, prymas Polski August Hlond, czy marszałek Polski Edward Rydz ? Śmigły. W czasie II wojny światowej wykopaliska zasypano. Przerwane prace podjęto w 1946 r., którymi przez wiele lat kierował prof. Adam Rajewski. Od 1950 r. Biskupin funkcjonuje jako rezerwat archeologiczny, który w 1994 r. został wpisany na listę Pomników Historii.

Dzisiaj turyści mogą zobaczyć na terenie skansenu wnętrza trzech zrekonstruowanych chat oraz sprzęty, jakimi posługiwali się mieszkańcy Biskupina. Jest tu również wystawa muzealna pt. ?Świt historii nad Jeziorem Biskupińskim? oraz XIX-wieczna zagroda pałucka.

We wrześniu odbywa się tutaj Festyn Archeologiczny, największa tego typu impreza w Polsce, który ściąga mnóstwo turystów do rezerwatu.

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie z rezerwatem archeologicznym można zwiedzać przez cały rok codziennie (za wyjątkiem 1 stycznia, 5 kwietnia, 1 listopada i 25 grudnia) w godzinach od 8.00 do 18.00 (w okresie zimowym do zmroku). Czas zwiedzania terenu rezerwatu trwa około 2 godz. Bilety wstępu (bez przewodnika) wahają się od 8zł (ulgowy) do 10zł (normalny).

Cena biletu obejmuje zwiedzanie rezerwatu i ekspozycji oraz seans filmu „Biskupin – pomnik historii”. W sezonie turystycznym, od maja do września, na terenie rezerwatu można obserwować pokazy rekonstruktorów dawnych rękodzieł. Za dodatkową opłatą, i wcześniejszą rezerwacją internetową, można także wybrać się w rejs statkiem pasażerskim ?Diabeł Wenecki? po jeziorze.

Komentarze wyłączone